Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are in sale for 4 for $5. You bought one last week and one this week and one this week. Did you pay more or less for the bottle this week? How much more or less

Respuesta :

Answer:

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week.

We pay $0.44 less this week.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of 1 sparkling bottle last week = $1.69

This week cost of 4 bottles is $5.

So we have to find the cost of 1 bottle.

For this we use the unitary method, we get the cost of 1 bottle;

Cost of 1 sparkling bottle this week = [tex]\frac{5}{4}=\$1.25[/tex]

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week.

For finding how much we pay less this week, we have to subtract cost of 1 sparkling bottle this week from cost of 1 sparkling bottle last week.

Framing the above sentence in equation form, we get;

[tex]Amount\ of\ money\ we\ pay\ less=1.69-1.25=\$0.44[/tex]

Hence we pay $0.44 less this week.

You paid $0.44 less for the bottle this week than last week.

In order to know if you paid more or less than you did the week before for the water, you need to find the unit cost this week.

This week you could buy 4 bottle for $5 which means that the effective cost of one bottle is:

= Cost / Number of bottle

= 5 / 4

= $1.25 per bottle

Last week you paid $1.69 for the bottle but this week you paid $1.25.

Difference is:

= 1.69 - 1.25

= $0.44

In conclusion, you paid $0.44 less for the bottle this week than the last week.

Find out more at https://brainly.com/question/14248757.

ACCESS MORE