Answer:
[tex]\$36.25+\$3.89x\le \$58.50[/tex]
Step-by-step explanation:
Let x be the number of folders with paper Jessica buys. If Jessica buys x folders for $3.89 each, then she pays $3.89x for all x folders.
She wants to buy one backpack for $36.25, so her total buying costs
$36.25 + $3.89x
Jessica saved a total of $58.50 to spend on school supplies, then her total buying cannot exceed this sum, so
[tex]\$36.25+\$3.89x\le \$58.50[/tex]