contestada

Serile Pharma places 800 units in production during the month of January. All 800 units are completed during the month. It had no opening inventory. Direct material costs added during January was $74,000 and conversion costs added during January was $8400. What is the total cost per unit of the product produced during January?

Respuesta :

Answer:

Per unit cost will be $197.5

Explanation:

We have given number of units produced = 800

Direct material cost added in January = $74000

And conversion cost added in January = $84000

So total cost = $74000+$84000 = $158000

We have to find the per unit cost of product produced

So per unit cost is given by total cost divided by total number of units produced

So per unit cost [tex]=\frac{158000}{800}=$197.5[/tex]

ACCESS MORE