Answer:
Cost of a coffee is $2.5 and cost of a latte is $4.25.
Step-by-step explanation:
Let cost of 1 coffee be 'c' and cost of 1 latte be 'l' dollars.
Given:
4 coffees and 12 lattes cost $61.
12 coffees and 7 lattes cost $59.75.
∵ 1 coffee cost = [tex]c[/tex]
∴ 4 coffees cost = [tex]4c[/tex] and 12 coffee cost = [tex]12c[/tex]
∵ 1 latte cost = [tex]l[/tex]
∴ 12 lattes cost = [tex]12l[/tex] and 7 lattes cost = [tex]7l[/tex]
Now, as per question:
[tex]4c+12l=61-----1\\12c+7l=59.75----2[/tex]
Now, multiplying equation (1) by -3 and adding the result to equation (2). This gives,
[tex]-3(4c+12l)=-3(61)\\\\-12c-36l=-183\\12c+7l=59.75\\+\\----------\\0-29l=-123.25\\\\l=\frac{-123.25}{-29}=\$4.25[/tex]
Now, plug in the value of 'l' in equation 1 to solve for 'c'. This gives,
[tex]4c+12(4.25)=61\\\\4c+51=61\\\\4c=61-51\\\\4c=10\\\\c=\frac{10}{4}=\$2.5[/tex]
Therefore, cost of a coffee is $2.5 and cost of a latte is $4.25.