Respuesta :
I can tell by using a system of equations (not sure if you’ve learned this) basically you make two equations which would be 4x+3y=1 and 6x+2y=1 and (x is apples and y is bananas) graph these by hand or on a website such as Desmos by entering the equations. Where the lines intersect is the price of each, your first number will be your cost for an apple while the other will be for the cost of a banana. I’m not sure if this is how you should be finding your answer but it’s a possible way.
Answer:
apple: £0.10 banana: £0.20
Step-by-step explanation:
x = apples
y = bananas
6x + 2y = 1 (because overall there were 6 apples and 2 bananas)
the other equation would be:
4x + 3y = 1 (because overall for the other one there were 4 apples and 3 bananas)
put in slope int. form
3y = -4x + 1
y = -4/3x + 1/3
2y = -6x +1
y = -3x + 1/2
since they both equal y, they equal each other:
-3x + 1/2 = -4/3x + 1/3
multiply the whole equation by 6 so only integers are left:
-18x + 3 = -8x + 2
now simplify for x:
3 = 10x + 2
1 = 10x
x = £0.10
apples are £0.10 each
to find bananas:
6(.10) + 2y = 1
.60 +2y = 1
2y = .40
y = £0.20
bananas are £0.20 each