The total cost of the trip was $27.81
Step-by-step explanation:
Given,
Distance traveled = 245.22 miles
Distance traveled per gallon = 25.3 miles
Gallons used for 245.22 miles = [tex]\frac{Total\ distance}{Distance\ per\ gallon}[/tex]
Gallons used for 245.22 miles = [tex]\frac{245.22}{25.3} = 9.69\ gallons[/tex]
9.69 gallons were used for 245.22 miles.
Cost per gallon = $2.87
Cost of 9.69 gallons = 2.87*9.69 = $27.81
The total cost of the trip was $27.81
Keywords: division, multiplication
Learn more about division at:
#LearnwithBrainly