Answer:
None of the choices is correct , please find step by step explanation to get the WACC below.
Explanation:
First, find the pretax cost of debt. Using a financial calculator, input the following;
Maturity of the bond; N = 25
Price of the bond; PV = -(0.97 *1000) = -970
Annual coupon payment; PMT = 0.10*1000 = 100
Face value of the bond ; FV = 1000
then CPT I/Y = 10.339% (this is the pretax cost of debt rD)
Next, find the cost of equity; rE = (D1/Price) +g
rE = (1/15) + 0.05
rE = 0.0667 + 0.05
rE = 0.1167 or 11.67%
Market value of equity= 5,000,000 *$15 = $75,000,000
Market value of debt = 0.97 *$10,000,000 = $9,700,000
Total market value = 75,000,000 +9,700,000 = $84,700,000
WACC = wE*rE + wD*rD(1-tax)
wE; weight of equity = 75,000,000/84,700,000 = 0.8855
wD; weight of debt = 9,700,000 / 84,700,000 = 0.1145
WACC = (0.8855* 0.1167) + [ 0.1034(1-0.30)]
WACC = 0.1033 + 0.0724
WACC = 0.1757 or 17.57%