Answer:
Keys would have to spend $6.60 on apples for both days.
Step-by-step explanation:
Keys went to buy 5 apples and 2 oranges for $3.45 and 7 apples and 3 oranges for $4.90 .
We have to find how much money she spends on apples on both the days.
Let price of apples be x and oranges be y.
We have to make equations and solve them to find the price of oranges and apples.
5x + 2y = 3.45
7x + 3y = 4.90
Solve both these equations to find x and y.
We get x= $0.55 and y = $0.35
Key has bought 12 apples and it would cost = 12 [tex]\times[/tex] 0.55
= $6.60