Santa is preparing for a
long night of delivering toys.
He buyš his team of reindeer
9 packages of carrots and 12
packages of celery for $312.
Chippy Elf also buys the
reindeer 1 package of carrots
and 3 packages of celery for
$68. What is the cost of a
package of celery?​

Respuesta :

Answer:

Cost of a package of celery = $20

Step-by-step explanation:

Let, x=carrots and y= celery.

So from the given data we get 2 equations

Equation 1]:-

[tex]9x+12y=312[/tex]------------(for 9 package carrot and 12 package celery)

Equation 2]:-

[tex]1x+3y=68[/tex]---------------(for 1 package carrot and 3 package celery)

After solving equation 2 we get,

[tex]x=68-3y[/tex]------------------------(equation 3)

Now substituting equation 3 in equation 1,

[tex]9\times(68-3y)+12y=312[/tex]

[tex]612-27y+12y=312[/tex]

[tex]612-15y=312[/tex]

[tex]612-312=15y[/tex]

[tex]300=15y[/tex]

∴[tex]y=\frac{300}{15}[/tex]

[tex]y=20[/tex]------------------(equation 4)

Therefore cost of a package of celery = $20

ACCESS MORE