Tickets for a high school dance cost $1.00 each of purchased in advance of the dance, but $1.50 each if bought at the door. If 100 tickets were sold and $120 was collected, how many tickets were sold in advance and how many were sold at the door?

Respuesta :

Answer:

Tickets were sold in advance are 60 and the tickets were sold at the door are 40.

Step-by-step explanation:

Given:

Tickets for a high school dance.

Cost $1.00 each of purchased in advance of the dance.

Cost $1.50 each if bought at the door.

100 tickets were sold and $120 was collected.

Now, to find the tickets that were sold in advance and sold at the door.

Let the number of tickets sold in advance be [tex]x[/tex].

And the number of tickets sold at the door be [tex]y[/tex].

So, the total number of tickets sold:

[tex]x+y=100.[/tex]

[tex]y=100-x.[/tex]......(1)

Now, the total amount collected:

[tex]1.00x+1.50y=120.[/tex]

Putting the equation (1) in the place of [tex]y[/tex] we get:

[tex]1x+1.5(100-x)=120[/tex]

[tex]1x+150-1.5x=120[/tex]

[tex]150-0.5x=120[/tex]

Adding both sides by [tex]0.5x[/tex] we get:

[tex]150=120+0.5x[/tex]

Subtracting both sides by 120 we get:

[tex]30=0.5x[/tex]

Dividing 0.5 by both sides we get:

[tex]60=x[/tex]

Thus, the number of tickets sold in advance = 60.

Putting the value of [tex]x[/tex] in equation (1) we get:

[tex]y=100-60[/tex]

[tex]y=40.[/tex]

So, the number of tickets sold at the door = 40.

Therefore, tickets were sold in advance are 60 and tickets were sold at the door are 40.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico