Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Unit product cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead
= $10 + $25 + $15 + $20
= $70
Operating income using absorption costing:
= (500 units × $100) - (500 units × $70) - (500 units × $5) - $7,500
= $50,000 - $35,000 - $2,500 - $7,500
= $5,000