A snake slithers along the trail for a distance of 100 feet. If it took the snake 200 seconds, what was his average speed?
Question 6 options:

2 feet per second

1 foot per second

.5 feet per second

2000 feet per second

Respuesta :

Answer:

.5 feet per second.

Step-by-step explanation:

100 feet = 200 seconds

(100 feet)/50 = (200 seconds)/50

2 feet = 4 seconds

(2 feet)/4 = (4 seconds)/4

0.5 foot = 1 seconds

The snake moves half a foot every second.

ACCESS MORE
EDU ACCESS