Answer:
6. Acceleration = 4.74 m/s^2
7. Centripetal force = 40.5 N
Explanation:
Problem 6.
Recall that the centripetal acceleration is defined as: [tex]a_c=\frac{v^2}{r}[/tex], where V is the object's tangential velocity, and r the radius of the circular motion. Therefore, in or case, the centripetal acceleration would be:
[tex]a_c=\frac{v^2}{r}\\a_c=\frac{3.77^2}{3}\,\frac{m}{s^2} \\a_c=4.7376 \frac{m}{s^2}[/tex]
which we can round to 4.74 m/s^2 (option b in your list)
Problem 7.
Now we need to find not just the centripetal acceleration using the same formula as above, but then the centripetal force.
[tex]a_c=\frac{v^2}{r}\\a_c=\frac{4.5^2}{2.5}\,\frac{m}{s^2} \\a_c=8.1 \frac{m}{s^2}[/tex]
Now we calculate the centripetal force by multiplying this acceleration times the mass of the object following the definition of force as mass times acceleration:
Centripetal force = 5.0 kg * 8.1 m/s^2 = 40.5 N
The answers comes in Newtons (N)