Respuesta :
Answer: $2.33
Step-by-step explanation: In this problem, we want to find the unit price for 1 bag of dog treats.
Unit price means the cost per unit. In this case, the cost per bag of dog treats. Since we know that it costs $11.65 for 5 bags of dog treats, to find the cost for 1 bag of dog treats, we need to divide 5 into $11.65.
*I have attached my long division in the image provided.*
So 5 divides into 11.65 2.33 times which means that each bag of dog treats will cost $2.33 so the unit price is $2.33.
![Ver imagen TheBlueFox](https://us-static.z-dn.net/files/d94/a91930ea56a214194781ce2bca433045.png)