Respuesta :

Answer:

2.33

Step-by-step explanation:

11.65 / 5 = 2.33

Answer: $2.33

Step-by-step explanation: In this problem, we want to find the unit price for 1 bag of dog treats.

Unit price means the cost per unit. In this case, the cost per bag of dog treats. Since we know that it costs $11.65 for 5 bags of dog treats, to find the cost for 1 bag of dog treats, we need to divide 5 into $11.65.

*I have attached my long division in the image provided.*

So 5 divides into 11.65 2.33 times which means that each bag of dog treats will cost $2.33 so the unit price is $2.33.

Ver imagen TheBlueFox
ACCESS MORE