Respuesta :
Answer:
$80
Step-by-step explanation:
Area of Mr Jones's yard = 40 * 65 square feet
= 2600 square feet
Mr. Jones was charged $52 for the yard.
Therefore cost per square feet = 52/2600 = $0.02 per square feet
Area of neighbor's yard = 50 * 80 = 4000 square feet
Hence the neighbor will be charged 0.02 * 4000 = $80
For the area corresponding to the yard of size 4000 square feet, he will have to pay $80 to the landscaping company.
Answer: The neighbor would be charged $80
Step-by-step explanation:
The dimensions of Mr Jones's yard are 40 feet by 65 feet. This means that the shape of Mr Jones's yard is rectangular. The formula for determining the area of a rectangle is length × width. The area of the yard would be
40 × 65 = 2600 square feet
Mr. Jones was charged $52 for his yard. This means that the amount that he was charged per square foot would be 52/2600 = $0.02
If a neighbor's yard is 50 feet by 80 feet, it means that the area of his yard would be 50 × 80 = 4000 square feet. The amount that the neighbor would be charged is
4000 × 0.02 = $80