A pack of 24 pencils is more expensive than 12 pencils, but why could buying the 24 pack be the better deal?
A.) This statement is false. Buying fewer pencils will always be a better deal.
B.) The price of each pencil, or the unit price, is actually cheaper in the 24 pack.
C.) The 24 pack comes with a carrying case.
D.) The price of each pencil, or the unit price, is actually cheaper in the 12 pack.