Answer:
He spend on cheese is $23.63.
Step-by-step explanation:
Given:
Chan Hee bought 3.4 pounds of cheese that cost $6.95 per pound.
Now, to find the amount he spend on cheese.
As given the unit rate:
Cost of per pound of cheese = $6.95.
So, to get the amount Chan Hee spend on buying cheese we multiply the number of pounds of cheese to the cost of per pound of cheese.
[tex]Number\ of\ pounds\ of\ cheese\times cost\ of\ per\ pound\ of\ cheese.[/tex]
[tex]=3.4\ pounds\times \$6.95[/tex]
[tex]=\$23.63.[/tex]
Therefore, he spend on cheese is $23.63.