xxLunaxx9 xxLunaxx9 17-12-2019 Mathematics contestada Jenny bought a shirt and 8 pairs of socksfor $22.95. Each pair of socks cost thesame amount. If the shirt cost $8.95, howmuch did each pair of socks cost? Equation and Solution.