a fast food restaurant had 5 boxes of chicken for $33.95. a competing restaurant had 4 boxes of chicken fingers for 26.96. which food has a higher unit price​

Respuesta :

Answer: Chicken

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of boxes

33.95÷5= 6.79

26.96÷4= 6.74

The answer you get = 1 unit

6.79 = 1 box of chicken

6.74 = 1 box of chicken fingers

See which number is higher, in this case 6.79 is more than 6.74 so your answer is chicken.