Answer:
Number of moles = 2.2 mol
Explanation:
Given data:
Number of moles of lead = ?
Mass of lead = 456 g
Solution:
Formula:
Number of moles = mass/ molar mass
Molar mass of lead = 207.1 g/mol
Now we will put the values in formula:
Number of moles = 456 g/ 207.1 g/mol
Number of moles = 2.2 mol