The candy bars are purchased from Kurtz Candy Company for .60 each with each one time shipping cost of $9.00. You decide to charge $1.50 per candy bar at school. How many candy bars do you need to sell in order to break even?

Respuesta :

Answer:

We need to sell 10 candy bars to break even.

Step-by-step explanation:

The cost price of each candy bar is $0.6.

The shipping charges for one time is $9.

Let "n" be the total number of candy bars bought.

Thus, the total amount spent by us is,

= [tex](0.6)(n) + 9[/tex]

The selling price of each candy bar is $1.5

The total amount earned by selling all n candy bars is,

=  [tex](1.5)(n)[/tex]

In order to break even, the profit should be equal to the total cost price.

= [tex](0.6)(n) + 9 = (1.5)(n)[/tex]

= [tex]9 = (0.9)(n)[/tex]

= [tex]n = 10[/tex]