Answer:
The number of sundaes sold are 36.
Step-by-step explanation:
The cost of each sundae is $2 and the cost of each banana splits is $3.
The number of sundae sold be "x" and banana split be "y".
Thus, the total amount spent is,
= [tex]2x+3y[/tex]
The total amount spent is given to be $156. Thus,
156 = [tex]2x+3y[/tex]
It is also given that, the shop sold 8 more sundaes than banana splits. In equation form,
[tex]x = y+8[/tex]
[tex]y = x-8[/tex],
Inserting this value of y in above equation, we get,
156 = [tex]2x+3(x-8)[/tex] = [tex]5x-24[/tex]
[tex]180 = 5x[/tex]
Thus, x = 36 = number of sundae sold.