at the mall the cost of a pretzel is $2 less than the cost of some ice cream. five ice creams cost the same as nine pretzels. find the cost of each

Respuesta :

Cost of one pretzel is $2.5 and cost of one ice cream is $4.5

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of pretzel = x

Cost of ice cream = y

According to given statement;

the cost of a pretzel is $2 less than the cost of some ice cream.

x = y - 2    Eqn 1

five ice creams cost the same as nine pretzels.

9x = 5y    Eqn 2

Putting value of x from Eqn 1 in Eqn 2

[tex]9(y-2)=5y\\9y-18=5y\\9y-5y=18\\4y=18[/tex]

Dividing both sides by 4

[tex]\frac{4y}{4}=\frac{18}{4}\\y=4.5[/tex]

Putting y=4.5 in Eqn 1

[tex]x=4.5-2\\x=2.5[/tex]

Cost of one pretzel is $2.5 and cost of one ice cream is $4.5

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/3306327
  • brainly.com/question/3375830

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE