Cost of one pretzel is $2.5 and cost of one ice cream is $4.5
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of pretzel = x
Cost of ice cream = y
According to given statement;
the cost of a pretzel is $2 less than the cost of some ice cream.
x = y - 2 Eqn 1
five ice creams cost the same as nine pretzels.
9x = 5y Eqn 2
Putting value of x from Eqn 1 in Eqn 2
[tex]9(y-2)=5y\\9y-18=5y\\9y-5y=18\\4y=18[/tex]
Dividing both sides by 4
[tex]\frac{4y}{4}=\frac{18}{4}\\y=4.5[/tex]
Putting y=4.5 in Eqn 1
[tex]x=4.5-2\\x=2.5[/tex]
Cost of one pretzel is $2.5 and cost of one ice cream is $4.5
Keywords: linear equation, substitution method
Learn more about linear equations at:
#LearnwithBrainly