Respuesta :

A. atoms

Explanation:

To find the number of atoms of each element we use the Avogadro's number:

if        1 mole of sodium contains 6.022 × 10²³ sodium atoms

then  15 moles of sodium contains X sodium atoms

X = (15 × 6.022 × 10²³) / 1 = 90.33 × 10²³ sodium atoms

if        1 mole of carbon contains 6.022 × 10²³ carbon atoms

then  15 moles of carbon contains X carbon atoms

X = (15 × 6.022 × 10²³) / 1 = 90.33 × 10²³ carbon atoms

The number of sodium atoms is equal to the number of carbon atoms.

number of moles = mass / molar weight

mass = number of moles × molar weight

mass of sodium = 15 × 23 = 345 g

mass of carbon = 15 × 12 = 180 g

The mass of 15 moles of sodium is different than the mass of 15 moles of carbon.

Learn more about:

number of moles

https://brainly.com/question/14197493

Avogadro's number

https://brainly.com/question/1445383

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico