Patsy buys a certain brand of cereal that costs $8 per box. Sue changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows the price, y, as a function of the number of boxes, x, for the new brand. y = 5.25x Part A: How many more dollars is the price of a box of Patsy's original brand of cereal than the price of a box of the super-saving brand? Show your work. Part B: How much money does she save each month with the change in cereal brand if she buys 4 cereal boxes each month? Show your work. (10 points)

Respuesta :

By my understanding Pasty would be spending 2.75 less (8 - 5.25) than buying the on brand version of cereal, and if she was to be buying 4 boxes each month (which the math would be 2.75 x 4) Pasty would be saving 11 dollars a month on cereal.

ACCESS MORE