Answer:
1121.08 millilitres of 0.223 M [tex]KNO_{3}[/tex] solution contains 0.250 moles of [tex]KNO_{3}[/tex].
Explanation:
The formula for molarity of a solution:
[tex]Molarity=\frac{n}{V}\\ where,n=number\: of\:moles\\V=volume\:of\:solution\:in\:L[/tex]
Molarity = 0.223 M
n = 0.250 moles
[tex]V=\frac{n}{Molarity}=\frac{0.250}{0.223}=1.12108L=1121.08mL[/tex]
Therefore, 1121.08 millilitres of 0.223 M [tex]KNO_{3}[/tex] solution contains 0.250 moles of [tex]KNO_{3}[/tex].