ghager
contestada

"71 points". Match the proportional relationships to their corresponding equations.
11 pounds of apples for $40.59
12 gallons of gasoline for $44.16
15 magazines for $54.75
14 sandwiches for $50.68
t = $3.69n
arrowBoth
t = $3.62n
arrowBoth
t = $3.65n
arrowBoth
t = $3.68n
arrowBoth

Respuesta :

Answer:

1 pound of apples cost $3.69,

1 gallon of gasoline for $3.68,

1 magazine for $3.65,

1 sandwich for $3.62.

Step-by-step explanation:

40.59/11=3.69

44.16/12=3.68

54.75/15=3.65

50.68/14=3.62

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico