Respuesta :

pmart

100mph = 100m/h

= 100m/h * 1 h/3600sec

= 0.028m/sec

= 0.028m/sec /5sec

= 0.055m/sec^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico