Answer:
a. Co²⁺(aq)
Explanation:
The standard potential in a redox reaction (E) allows the classification of different substances according to their oxidizing and reducing power.
For the reactions:
Cr²⁺(aq) + 2e⁻ = Cr(s) E= -0.913 V
Fe²⁺(aq) + 2e⁻ = Fe(s) E= -0.447 V
Sr²⁺(aq) + 2e⁻ = Sr(s) E= -2.89 V
Co²⁺(aq) + 2e⁻ = Co(s) E= -0.28 V
If the standard potential for the reaction is positive, the reaction will occur spontaneously. As these reactions are of reductions, the more positive E will be the strongest oxidizing agent. For that reason the right answer is:
a. Co²⁺(aq)
I hope it helps!