Answer:
a. 16.13%
Step-by-step explanation:
By not taking the discount, the company pays ...
1/(1 -0.03) -1 ≈ 3.0928%
for the use of the creditor's money for 85 -15 = 70 days.
This translates to an annual rate x according to the proportion ...
3.0928%/70 = x/365
x = (365/70)(3.0928%) ≈ 16.13%
The APR of the credit the company is using is about 16.13%.