Respuesta :
Answer:
$79,500
Explanation:
According to the company's sales collection pattern, in October it will collect 10% of the August sales, 65% of the September sales and 25% of the October sales. Money collected in October (M) is:
[tex]M= (0.10*\$50,000)+(0.65*\$80,000)+(0.25*\$90,000)\\M=\$79,500[/tex]
$79,500 are expected to be collected in October.
Answer:
B. $79,500
Explanation:
Since the company collects 25% of its sales during the month of sale,
From sales made in October, it will collect;
25% of $90,000
0.25 × 90000 = $22,500
Since it collects 65% of its sales one month after the sale, therefore 65% of sales made in September will be collected in October:
September sale = $80,000
65% = 0.65 × 80000 = $52,000 (to also be collected in October)
Since the company also collects 10% of sales, two months after the sale, then it will collect 10% of August sales in October.
August sale = $50,000
10% = 0.10 × 50000 = $5,000 (to also be collected in October)
Therefore the total amount the company will expect to collect in October is:
$22,500 + $52,000 + $5,000 = $79,500