A fully loaded, slow-moving freight elevator has a cab with a total mass of 1250 kg, which is required to travel upward 49 m in 3.1 min, starting and ending at rest. The elevator's counterweight has a mass of only 995 kg, and so the elevator motor must help. What average power is required of the force the motor exerts on the cab via the cable?

Respuesta :

Answer:

659.01W

Explanation:

The cab has a mass of 1250 kg, the weight of the cab represented by Wc will be

Wc = mass of the cab × acceleration due to gravity in m/s²

Wc = 1250 × 9.81 = 12262.5 N

but the counter weight of the elevator represented by We = mass × acceleration due to gravity = 995 × 9.81 = 9760.95 N

Net weight = weight of the cab - counter weight of the elevator = Wc - We = 12262.5 - 9760.95 = 2501.55 N

the motor of the elevator will have to provide this in form of work

work done by the elevator to lift the cab to height of 49 m = net weight × distance (height) = 2501.55 × 49m

power provided by the motor of the elevator = workdone by the motor / time in seconds

Power = (2501.55 × 49) ÷ ( 3.1 × 60 seconds) = 659.01 W

ACCESS MORE
EDU ACCESS