Motor oil , with a viscosity of 0 . 250 Ns / m2 , is flowing through a tube that has a radius of 5 . 00 mm and is 25 . 0 cm long . The drop in pressure is 300 kPa . What is the volume of oil flowing through the tube per unit time ?

Respuesta :

Answer:

1.1775 x 10^-3 m^3 /s

Explanation:

viscosity, η = 0.250 Ns/m^2

radius, r = 5 mm = 5 x 10^-3 m

length, l = 25 cm = 0.25 m

Pressure, P = 300 kPa = 300000 Pa

According to the Poisuellie's formula

Volume flow per unit time is

[tex]V=\frac{\pi \times Pr^{4}}{8\eta l}[/tex]

[tex]V=\frac{3.14 \times 300000\times \left ( 5\times 10^{-3} \right )^{4}}{8\times 0.250\times 0.25}[/tex]

V = 1.1775 x 10^-3 m^3 /s

Thus, the volume of oil flowing per second is 1.1775 x 10^-3 m^3 /s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico