Answer:
a)
1.35 kg
b)
2.67 ms⁻¹
Explanation:
a)
[tex]m_{1}[/tex] = mass of first body = 2.7 kg
[tex]m_{2}[/tex] = mass of second body = ?
[tex]v_{1i}[/tex] = initial velocity of the first body before collision = [tex]v[/tex]
[tex]v_{2i}[/tex] = initial velocity of the second body before collision = 0 m/s
[tex]v_{1f}[/tex] = final velocity of the first body after collision =
using conservation of momentum equation
[tex]m_{1} v_{1i} + m_{2} v_{2i} = m_{1} v_{1f} + m_{2} v_{2f}\\(2.7) v + m_{2} (0) = (2.7) (\frac{v}{3} ) + m_{2} v_{2f}\\(2.7) (\frac{2v}{3} ) = m_{2} v_{2f}\\v_{2f} = \frac{1.8v}{m_{2}}[/tex]
Using conservation of kinetic energy
[tex]m_{1} v_{1i}^{2}+ m_{2} v_{2i}^{2} = m_{1} v_{1f}^{2} + m_{2} v_{2f}^{2} \\(2.7) v^{2} + m_{2} (0)^{2} = (2.7) (\frac{v}{3} )^{2} + m_{2} (\frac{1.8v}{m_{2}})^{2} \\(2.7) = (0.3) + \frac{3.24}{m_{2}}\\m_{2} = 1.35[/tex]
b)
[tex]m_{1}[/tex] = mass of first body = 2.7 kg
[tex]m_{2}[/tex] = mass of second body = 1.35 kg
[tex]v_{1i}[/tex] = initial velocity of the first body before collision = 4 ms⁻¹
[tex]v_{2i}[/tex] = initial velocity of the second body before collision = 0 m/s
Speed of the center of mass of two-body system is given as
[tex]v_{cm} = \frac{(m_{1} v_{1i} + m_{2} v_{2i})}{(m_{1} + m_{2})}\\v_{cm} = \frac{((2.7) (4) + (1.35) (0))}{(2.7 + 1.35)}\\\\v_{cm} = 2.67[/tex] ms⁻¹