Answer:
Wavelength, [tex]\lambda=0.011\ m[/tex]
Explanation:
Given that,
Number of cycles in a spiral spring is 2.91 in every 3.67 s
The velocity of the pulse in the spring is 0.925 cm/s, v = 0.00925 m/s
To find,
Wavelength
Solution,
Number of cycles per unit time is called frequency of a wave. The frequency of the longitudinal pulse is,
[tex]f=\dfrac{2.91}{3.67}=0.79\ Hz[/tex]
The wavelength of a wave is given by :
[tex]\lambda=\dfrac{v}{f}[/tex]
[tex]\lambda=\dfrac{0.00925\ m/s}{0.79\ Hz}[/tex]
[tex]\lambda=0.011\ m[/tex]
So, the wavelength of the longitudinal pulse is 0.011 meters. Hence, this is the required solution.