Answer:
Mole percent of [tex]CaCl_{2}[/tex] in solution is 1.71%
Explanation:
Number of moles of a compound is the ratio of mass to molar mass of the compound.
Molar mass of [tex]CaCl_{2}[/tex] = 110.98 g/mol
Molar mass of [tex]H_{2}O[/tex] = 18.02 g/mol
Density is the ratio of mass to volume
So, mass of 60.0 mL of water = [tex](60\times 0.997)g=60.8g[/tex]
Hence, 6.50 g of [tex]CaCl_{2}[/tex] = [tex]\frac{6.50}{110.98}moles[/tex] of [tex]CaCl_{2}[/tex] = 0.0586 moles of [tex]CaCl_{2}[/tex]
60.8 g of [tex]H_{2}O[/tex]= [tex]\frac{60.8}{18.02}moles[/tex] of [tex]H_{2}O[/tex] = 3.37 moles of [tex]H_{2}O[/tex]
So, mole percent of [tex]CaCl_{2}[/tex] in solution = \frac{n_{CaCl_{2}}}{n_{total}}\times 100% = [tex]\frac{0.0586}{0.0586+3.37}\times 100[/tex]% = 1.71%