Respuesta :

The price of car is $18000

Step-by-step explanation:

Given

Sales tax on car = $1080

Rate = 6%

Let x be the price of the car

We know that as the rate of sale tax is 6%, 6% of x is 1080

Using mathematical notation

0.06x = 1080

Dividing both sides by 0.06

[tex]\frac{0.06x}{0.06} = \frac{1080}{0.06}\\\\x = 18000[/tex]

Hence,

The price of car is $18000

Keywords: Rate of tax, Percentage

Learn more about percentae at:

  • brainly.com/question/11286417
  • brainly.com/question/12884373

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico