Answer:
t=19188.2 y
Step-by-step explanation:
The exponential decay equation is:
[tex] A=A_{0}e^{-0.00012t}[/tex] (1)
But, A is 10% of A₀, it means that A=0.10A₀.
If we put it into equation (1), we will have:
[tex] 0.10A_{0}=A_{0}e^{-0.00012t}[/tex]
[tex] 0.10=e^{-0.00012t}[/tex] (2)
Now, we just need to solve (2) for t.
[tex] t=\frac{ln(0.10)}{-0.000121} = 19188.2 y [/tex]
I hope it helps you!