Answer:
Step-by-step explanation:
a. The tangent of the central angle is the ratio ...
tan(θ) = (2.423 km)/(0.942 km) . . . . . definition of tangent
θ = arctan(2.423/.942) ≈ 1.200 radians
__
b. The length of the arc is ...
s = rθ = (2.6 km)(1.2 radians) = 3.12 km
_____
The attached output from a graphics program shows the angle as 68.76°. Multiplying by π/180°, we can convert that to radians:
θ = 68.76π/180 = 216.0/180 = 1.200 radians