contestada

The specific heat capacity of methane gas is 2.20 j/g-k. How many joules of heat are needed to raise the temperature of 5.00 g of methane from 36.0°c to 75.0°c?

Respuesta :

Answer:

429 J  joules of heat are needed to raise the temperature of 5.00 g

Explanation:

given data

specific heat capacity = 2.20 j/g-k

methane = 5.00 g

temperature range = 36.0°c to 75.0°c

to find out

How many joules of heat are needed to raise the temperature of 5.00 g

solution

we will apply here formula for heat that needed to raise the temperature

Q = m × S × Δt     ..............................1

m is mass of methane and  S is specific heat capacity and Δt is change in temperature

put here value we get

Q = m × S × Δt  

Q = 5 × 2.2 × ( 75 - 36 )

Q = 5 × 2.2 × 39

Q =  429 J

so  429 J  joules of heat are needed to raise the temperature of 5.00 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico