Answer:
[tex]3.60432\times 10^{26}\ kg[/tex]
Explanation:
a = Orbital radius = [tex]1.62\times 10^8\ m[/tex]
T = Orbital period = 23.21 hours
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
From Kepler's third law we get
[tex]M=\frac{4\pi^2a^3}{GT^2}\\\Rightarrow M=\frac{4\pi^2\times (1.62\times 10^8)^3}{6.67\times 10^{-11}\times (23.21\times 3600)^2}\\\Rightarrow M=3.60432\times 10^{26}\ kg[/tex]
From the given data the mass of Saturn is [tex]3.60432\times 10^{26}\ kg[/tex]