Answer:
l=24.8 cm
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by
[tex]T= 2\pi\sqrt{\frac{l}{g} }[/tex]
l= length of pendulum
g= acceleration due to gravity
taking square on both the sides we get
[tex]T^2= 4\pi^2\frac{l}{g}[/tex]
This can be rewritten as
[tex]l = \frac{T^2}{g}4\pi^2[/tex]
now substituting T= 1 and g= 9.8
[tex]l = \frac{1^2}{9.8}4\pi^2[/tex]
l= 0.248 m = 24.8 cm