A 4.0 kg model rocket is launched, shooting 50.0 g of burned fuel from its exhaust at
an average velocity of 625 m/s. What is the velocity of the rocket after the fuel has
burned? •
Thiss is the answer I just need to show work>>>>>>>(7.8 m/s)

Respuesta :

The velocity of the rocket is 7.8 m/s

Explanation:

We can solve the problem by using the law of conservation of momentum: in fact, in absence of external forces, the total momentum of the rocket+fuel system must be conserved.

Before the launch, the total momentum of the system is zero, since the rocket and the fuel are at rest:

[tex]p=0[/tex]

After the launch, the total momentum is

[tex]p=MV+mv[/tex]

where

M = 4.0 kg is the mass of the rocket

V is the velocity of the rocket

m = 50.0 g = 0.050 kg is the mass of the fuel ejected

v = -625 m/s is the velocity of the fuel (taking "backward" as negative direction)

Since the total momentum is conserved, we have

[tex]0=MV+mv[/tex]

So we can solve the equation to find V, the velocity of the rocket:

[tex]V=-\frac{mv}{M}=-\frac{(0.050)(625)}{4.0}=+7.8 m/s[/tex]

And the positive sign means the rocket moves forward.

Learn more about momentum:

brainly.com/question/7973509

brainly.com/question/6573742

brainly.com/question/2370982

brainly.com/question/9484203

#LearnwithBrainly

The velocity of the rocket after the fuel has burned is 7.81 m/s.          

From law of conservation of Momentum,

                         [tex]MV=mv[/tex]

Where M is mass of rocket and V is velocity of rocket

And m is mass of burned fuel and v is speed of fuel.

Given that, [tex]M=4Kg,m=50g=0.05Kg,v=625m/s[/tex]

Substitute values in above equation,

                  [tex]4*V=0.05*625\\\\V=\frac{0.05*625}{4} =7.81m/s[/tex]

Hence, the velocity of the rocket after the fuel has burned is 7.81 m/s.              

Learn more:

https://brainly.com/question/22257327

ACCESS MORE
EDU ACCESS