Respuesta :
Answer:
The velocity of the astronaut is, v = - 0.36 m/s
Explanation:
Given data,
The mass of the astronaut, M = 84 kg
The mass of the gas expelled by the thruster, m = 35 g
= 0.035 g
The velocity of the gas expelled, v = 875 m/s
According to the conservation of momentum,
MV + mv = 0
V = - mv / M
Substituting the values,
V = - 0.035 x 875 / 84
= - 0.36 m/s
The negative sign in the velocity indicates the astronaut moves opposite to the direction of velocity of gas.
Hence, the velocity of the astronaut is, v = - 0.36 m/s
Answer:
-0.364m/s
Explanation:
Mass of Astronaut (M₁) = 84kg
mass of gas(m₂) = 35g = 0.035kg
velocity of gas (v₂) = 875m/s
velocity of astronaut (v₁) =
m₁u₁ + m₂u₂ = m₁v₁ + m₂v₂
(84 * 0) + (0.035 * 0) = (84 * v₁) + (0.035 * 875)
0 = 84v₁ + 30.625
84v₁ = -30.625
v₁ = -0.364m/s