Respuesta :
Answer: 35.4 grams
Explanation:
Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.
[tex]Molarity=\frac{n\times 1000}{V_s}[/tex]
where,
Molality = 2.65
n= moles of solute =?
[tex]V_s[/tex] = volume of solution in ml = 445 ml
Putting in the values we get:
[tex]2.65=\frac{n\times 1000}{445ml}[/tex]
[tex]n=1.18[/tex]
Mass of solute in g=[tex]moles\times {\text {molar mass}}=1.18mol\times 30.02g/mol=35.4g[/tex]
Thus 35.4 grams of [tex]CH_2O[/tex] is needed to prepare 445 ml of a 2.65 m solution of [tex]CH_2O[/tex].
The mass of CH₂O is 35.4 grams.
What is Molarity?
It is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.
Molarity = Number of moles of solute / Volume of solution
Given:
Molality = 2.65 M
Volume = 445 ml
Molar mass of CH₂O = 30.02 g/mol
To find:
n= moles of solute =?
On substituting the values:
2.65 M = n * 1000 / 445 mL
n= 1.18 moles
Mass of solute = Molar mass * Number of moles
Mass of solute = 30.02 g/mol * 1.18 moles
Mass of solute = 35.4 grams
Thus, 35.4 grams of is needed to prepare 445 ml of a 2.65 m solution of CH₂O.
Find more information about Molarity here:
brainly.com/question/14469428