According to Guinness, the tallest man to have ever lived was Robert Pershing Wadlow of Alton, Illinois. He was last measured in 1940 to be 2.72 meters tall (8 feet, 11 inches). Determine the speed which a quarter would have reached before contact with the ground if dropped from rest from the top of his head.

Respuesta :

Answer:

7.30523 m/s

Explanation:

t = Time taken

u = Initial velocity = 0

v = Final velocity

s = Displacement = 2.72 m

g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s² = a

Equation of motion

[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow v=\sqrt{2as+u^2}\\\Rightarrow v=\sqrt{2\times 9.81\times 2.72+0^2}\\\Rightarrow v=7.30523\ m/s[/tex]

The speed which a quarter would have reached before contact with the ground is 7.30523 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS