Answer:
16.80856 m/s or 37.6 mph
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity = 0
s = Displacement = 18 m
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
[tex]a=-\frac{f}{m}\\\Rightarrow a=-\frac{\mu mg}{m}\\\Rightarrow a=-\mu g[/tex]
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow v^2-u^2=2(-\mu g)s\\\Rightarrow -u^2=2(-\mu g)s-v^2\\\Rightarrow u=\sqrt{v^2-2(-\mu g)s}\\\Rightarrow u=\sqrt{0^2-2\times (-9.81\times 0.8)\times 18}\\\Rightarrow u=16.80856\ m/s[/tex]
The initial speed of the car is 16.80856 m/s
Converting to mph
[tex]1\ m/s=\frac{1}{1609.34}\times 3600\ mph[/tex]
[tex]16.80856\ m/s=16.80856\times \frac{1}{1609.34}\times 3600\ mph=37.6\ mph[/tex]
The initial speed of the car is 37.6 mph