Answer:
a) 0.5 mol H₂O b) 143.64 g LiOH c) 11.49 g CO₂
Explanation:
Considering the general chemical reaction, we also have the molecular mass for each component:
M LiOH = 23.94 g/mol
M CO₂ = 44 g/mol
M Li₂CO₃ = 73.88 g/mol
M H₂O = 18 g/mol
Then we should consider the stechiometry of the above chemical reaction in order to answer each item:
a) If we have 1 mol of LiOH, then:
2 moles LiOH = 1 mol H₂O
1 mol LiOH = 0.5 mol H₂O are produced
b) If we obtain 3 moles of Li₂CO₃, then:
1 mol Li₂CO₃ = 2 moles LiOH
3 moles Li₂CO₃ = 6 moles LiOH, and considering the molecular mass:
6x23.94 = 143. 64 g LiOH were consumed
c) If we have 12.50 g of LiOH, then:
47.88 g LiOH absorbes 44 g CO₂
12.50 g LiOH will abosrb 11.49 g CO₂