Answer:
From S corporation = $150,000 × 60% = $90,000
From C corporation = $30,000
Explanation:
In the question, it is given that the Bjorn has 60% interest in S corporation which earned the income for $150,000 and the S corporation has distributed the amount for $30,000
So, the Bjorn would reported
From S corporation = $150,000 × 60% = $90,000
From C corporation = $30,000
These two corporations income would be reported by Bjorn