Answer :
Part 1 : The volume (in milliliters) of a 0.230 M solution of Mohr's salt is 8.33 mL.
Part 2 : The volume (in milliliters) of a 0.230 M solution of potassium dichromate required is 300 mL.
Explanation :
Part 1 :
Using neutralization reaction:
[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]
where,
[tex]n_1,M_1\text{ and }V_1[/tex] are the n-factor, molarity and volume of [tex]Cr_2O_7^{2-}[/tex]
[tex]n_2,M_2\text{ and }V_2[/tex] are the n-factor, molarity and volume of [tex]Fe^{2+][/tex]
We are given:
[tex]n_1=1\\M_1=0.230M\\V_1=0.0500L\\n_2=6\\M_2=0.230M\\V_2=?[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]1\times 0.230M\times 0.0500L=6\times 0.230M\times V_2\\\\V_2=8.33\times 10^{-3}L=8.33mL[/tex]
Conversion used : (1 L = 1000 mL)
Thus, the volume (in milliliters) of a 0.230 M solution of Mohr's salt is 8.33 mL.
Part 2 :
Using neutralization reaction:
[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]
where,
[tex]n_1,M_1\text{ and }V_1[/tex] are the n-factor, molarity and volume of [tex]Cr_2O_7^{2-}[/tex]
[tex]n_2,M_2\text{ and }V_2[/tex] are the n-factor, molarity and volume of [tex]Fe^{2+][/tex]
We are given:
[tex]n_1=1\\M_1=0.230M\\V_1=?\\n_2=6\\M_2=0.230M\\V_2=0.0500L[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]1\times 0.230M\times V_1=6\times 0.230M\times 0.0500L\\\\V_1=0.3L=300mL[/tex]
Conversion used : (1 L = 1000 mL)
Thus, the volume (in milliliters) of a 0.230 M solution of potassium dichromate required is 300 mL.